IceMachinesPlus.com is your trusted source for Atosa .
- Authorized Atosa dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Atosa AWC1010-TF(RR)
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Atosa AWC1010-TF(RR) Walk-in Cooler Indoor 120"W X 120"D X 117"H
| Manufacturer | Atosa |
|---|---|
| Model Number | AWC1010-TF(RR) |
| Manufacturer Part # | AWC1010-TF(RR) |
| Nominal height | 7'-6" |
| Floor | With Floor |
| Nominal long side | 10' |
| Nominal short side | 10' |
| Installation | Indoor |
| Height | 117" |
| Width | 120" |
| Depth | 120" |
| Weight | 2177 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Atosa USA, Inc., AWC1010-TF(RR), Walk-in Cooler, indoor, 120"W x 120"D x 117"H, 35 °F - 38 °F temperature range, 4" panels with cam locks, top-mount drop in refrigeration system, (3) spring loaded Kason door hinges, 36" right-hinged door with diamond tread kick plates, Kason door handle with lock & inside safety release, interior ramp, digital LED light, reinforced floor, 48" ceiling mount LED, white interior & exterior, R404A refrigerant, 208-240v/60/1-ph, 12 amps, 1-1/2 HP, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
