FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
True Refrigeration TUC-60-HC~SPEC3 SPEC SERIES® Undercounter Refrigerator
| Manufacturer | True Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | TUC-60-HC~SPEC3 |
| Manufacturer Part # | TUC-60-HC~SPEC3 |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Size | 2 Section |
| Access Type | Doors |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Door Type | Solid |
| Width | 60" - 71" |
| Height | 29.75" |
| Width | 60.38" |
| Depth | 30.13" |
| Weight | 325 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
True Mfg. - General Foodservice, TUC-60-HC~SPEC3, SPEC SERIES® Undercounter Refrigerator, 33 - 38°F, SPEC Package 3 includes: stainless steel top, (2) heavy-duty stainless steel doors, steel handles, door lock standard, (4) PVC coated adjustable wire shelves, electronic temperature control with digital temperature display, stainless steel sides & back, stainless steel interior, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 4.0 amps, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

