FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Atosa AUR27D2 Undercounter Refrigerator 6.5 Cu. Ft. 2 Drawers
| Manufacturer | Atosa |
|---|---|
| Model Number | AUR27D2 |
| Manufacturer Part # | AUR27D2 |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Access Type | Drawers |
| Size | 1 Section |
| Width | 24" - 35" |
| Height | 38" |
| Width | 30" |
| Depth | 33" |
| Weight | 233 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Atosa USA, Inc., AUR27D2, Undercounter Refrigerator, 6.5 cu. ft., 2 drawers, 27”W, stainless steel exterior & interior with reinforced stainless steel top, pre-installed casters, magnetic drawer gaskets, recessed door handles, temperature range 35ºF - 38ºF, R290 refrigerant, 1/6 HP, 115V/60/1-ph, 3.4 amps, NEMA 5-15P, ETL, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
