FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Atosa AUR36D2 Undercounter Refrigerator 9 Cu. Ft. 2 Drawers
| Manufacturer | Atosa |
|---|---|
| Model Number | AUR36D2 |
| Manufacturer Part # | AUR36D2 |
| Access Type | Drawers |
| Size | 1 Section |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Compressor HP | 1/6 HP |
| Width | 36" - 47" |
| Height | 32.5" |
| Width | 36.37" |
| Depth | 30" |
| Weight | 271 lbs |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Atosa USA, Inc., AUR36D2, Undercounter Refrigerator, 9 cu. ft., 2 drawers, 36-3/8"W x 30"D x 32-1/2"H, stainless steel exterior & interior with reinforced stainless steel top, pre-installed casters, magnetic drawer gaskets, recessed door handles, electronic temperature controller maintaining 35°F - 38°F, environmentally friendly R290 refrigerant, 1/6 HP, 115V/60/1-ph/3.4 amps, NEMA 5-15P, ETL sanitation, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
