FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Atosa AWC1012TF-IL/IR Walk-In Cooler Indoor 120"W X 144"L X 117"H
| Manufacturer | Atosa |
|---|---|
| Model Number | AWC1012TF-IL/IR |
| Manufacturer Part # | AWC1012TF-IL/IR |
| Nominal long side | 12' |
| Nominal height | 7'-6" |
| Floor | With Floor |
| Installation | Indoor |
| Nominal short side | 10' |
| Height | 117" |
| Width | 120" |
| Depth | 144" |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Atosa USA, Inc., AWC1012TF-IL/IR, Walk-In Cooler, indoor, 120"W x 144"L x 117"H, 35 °F - 38 °F temperature range, reinforced floor, 4" panels with cam locks, white interior & exterior, top-mount drop in refrigeration system, 3 spring loaded Kason door hinges, 36" door with diamond tread kick plates and heated frames standard, Kason door handle with lock and inside safety release, interior ramp, digital LED light, reinforced floor, 48" ceiling mount LED, includes condensing unit, R404A refrigerant, 208-240v/60/1-ph, 30 amps, 3 HP, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.