$5.49
$10.00
Compare Price
You save
$4.51
(45%)
Unit price
/
Unavailable
In Stock
Popular item. Over 50 sold recently. Ships fast when you order.
Delivery to: by .
Estimated Shipping Time
Why shop with us
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Additional Question? Ask an Expert
Chef Approved 167BAADJKG Bib Apron 32" X 28" (2) Front Pockets
Rated 3.0 out of 5 stars
1 Review
Item:
#502174
50+ bought in past months
Technical details
| Manufacturer | Chef Approved |
|---|---|
| Model Number | 167BAADJKG |
| Manufacturer Part # | 167BAADJKG |
| Pocket Qty | 2 Pocket |
| Color | Green |
| Style | Standard |
| Width | 28" - 30" |
| Length | 30" - 32" |
| Material | Poly/cotton |
| Height | 1" |
| Width | 28" |
| Depth | 32" |
| Weight | 0.16 lbs |
| Machine Washable | Yes |
Chef Approved 167BAADJKG Bib Apron 32" X 28" (2) Front Pockets
$5.49
$10.00
You save
$4.51
(45%)
Unit price
/
Unavailable
About this item
Product Details
Product Details
Empura, 167BAADJKG, Bib Apron, 32" x 28", (2) front pockets, 80/20 poly-cotton blend, Adjustable Neck, machine washable, kelly green, Chef Approved
Certifications
Machine Washable
This item is designed to be safely cleaned in a commercial or residential washing machine without damage.

