FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Equipment EGF-35/40-ES_NAT Gas Fryer 15-1/2"W X 30-1/8"D X 47-1/8"H Natural Gas
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | EGF-35/40-ES_NAT |
| Manufacturer Part # | EGF-35/40-ES_NAT |
| Type | Restaurant |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Galvanized Sides |
| Basket Lifts | With Basket Lifts |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Filter | No Filter |
| Fat Capacity (approximate) | 35 Lb |
| Height | 47.13" |
| Width | 15.15" |
| Depth | 30.13" |
| Weight | 180 lbs |
| UPC | 810136066777 |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, EGF-35/40-ES_NAT, Gas Fryer, 15-1/2"W x 30-1/8"D x 47-1/8"H, natural gas, 3 Burners, 15 1/2" Commercial Gas Fryer with 35 lb Capacity, 70,000 BTU/HR, Stainless steel Front, Galvanized steel sides, Thermostatically controlled - Prompt Response for fast temp recovery, Robertshaw snap action millivolt control valve, Temp range: 200 - 400 Degrees Fahrenheit, Open Stainless steel Fry Pot with Cold Zone, 3 Cast Iron Vertical Burner Tubes, Includes 2 baskets, Stainless steel hanger plate included, Built-in Stainless Steel heat exchanger with baffle, Automatic shut off, Stainless steel front & door with galvanized sides & back, 6" Stainless Steel Adjustable Legs, 1/2" NPT rear gas connection, 450 degrees F High Limit for Safety, 1-1/4" Full Port Drain Valve, ETL, ETL-Sanitation, cETLus, Tested and conforms to NSF/ANSI Std. 4, ENERGY STAR, Empura Equipment
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.

