- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Equipment EGR60-G24_LP Double Base Gas Range Liquid Propane 60"W X 32-5/8"D X 60-1/8"H
| Manufacturer | Empura Equipment |
|---|---|
| Model Number | EGR60-G24_LP |
| Manufacturer Part # | EGR60-G24_LP |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Vent | Backriser |
| Control Type | Manual Controls |
| Top | (6) Open Burners, (1) 24" Griddle |
| Height | 60.13" |
| Width | 60" |
| Depth | 30.88" |
| Weight | 875 lbs |
| UPC | 810136060966 |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, EGR60-G24_LP, Double Base Gas Range, liquid propane, 60"W x 32-5/8"D x 60-1/8"H, freestanding installation, 2 standard oven range base included 4 racks with 24" right griddle, 250-550F oven temperature range, 10-1/8" stainless steel top shelf, 21-3/4" stainless steel backsplash, 6" stainless steel adjustable plate mounted legs, 282,000 total BTU, 3/4" NPT, field conversion kit to liquid propane gas included, ETL, ETL Sanitation, cETLus, Tested and conforms to NSF/ANSI Std. 4, Empura Equipment
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

