FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Equipment EGR-36GT Range 36" Restaurant Gas
| Manufacturer | Empura Equipment |
|---|---|
| Model Number | EGR-36GT |
| Manufacturer Part # | EGR-36GT |
| Top | (6) Open Burners |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Base | (1) Standard Oven |
| Height | 56.69" |
| Width | 35.98" |
| Depth | 25.75" |
| Weight | 466 lbs |
| UPC | 810136064667 |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, EGR-36GT, Range, 36" Restaurant, Gas, 35.98"W x 25.75"D x 56.69"H, gas griddle top with oven, U shape griddle burner with 21,000 btu/hr for NG and 23,000 btu/hr for LPG, thermostat (250- 550) controlled oven, 36 " x 22" griddle plate(5/8" thickness) with splash guard, adjustable heavy duty legs, oil collector with handle, U shape oven burner with 30,000 btu/hr, 34" npt rear gas connection, thermal coupling safety valve for the oven, stainless steel oven door with good insulation, stainless steel handle for bottom oven, welded frame structure for best stability, allows switching gas compatibility between natural gas and liquid propane(vice-versa), stainless steel front, galvanized sides, kick plate at the bottom for easy access for servicing, ETL, ETL Sanitation, cETLus, Tested and conforms to NSF/ANSI Std. 4, Empura Equipment
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.





