- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless E-RACKECO20ASL Pan Rack Bun 20 Pan
| Manufacturer | Empura Stainless |
|---|---|
| Model Number | E-RACKECO20ASL |
| Manufacturer Part # | E-RACKECO20ASL |
| Centers | 3 To 3-3/4" Centers |
| Construction | Aluminum |
| Sides | Open Sides |
| Loading | Side Loading |
| Height | 67" - 72" |
| Top | Open Top |
| Pan capacity | 16 - 20 |
| Height | 69.37" |
| Width | 28.07" |
| Depth | 18.11" |
| Weight | 26 lbs |
| UPC | 810136065213 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-RACKECO20ASL, Pan Rack, Bun, 20 pan, aluminum, full height, open, side load, (unassembled), (2) locking swivel casters / (2) non-locking swivel casters, (4) total polypropylene wheel casters, 3" spacing, 20 full size / 40 half size bun/sheet pans, 350 lbs weight capacity, 55 lbs individual shelf capacity, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.




