FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Ice-O-Matic HEM2006R49 Quartz Ice® Maker In R449 Harder And Chewable Nugget Pairs Great With Dispensers
| Manufacturer | Ice-O-Matic |
|---|---|
| Model Number | HEM2006R49 |
| Manufacturer Part # | HEM2006R49 |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Cube Type | Nugget |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Cooling | Air-cooled |
| Production per 24 hr | 1401 - 1500 Lb = 636 - 681 Kg |
| Height | 27" |
| Width | 30" |
| Depth | 24" |
| Weight | 306 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Ice-O-Matic, HEM2006R49, Quartz Ice® Maker in R449, harder and chewable nugget, pairs great with dispensers, air cooled remote condensed unit, approximately 1500 lb/680 kg production/24 hours at 70°/50° (1336 lb at 90°/70°), stainless finish, cULus, NSF
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

