FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
ITV Ice Makers S-900 Ice Storage Bin 48" W 858 Lbs. Storage Capacity
| Manufacturer | ITV Ice Makers |
|---|---|
| Model Number | S-900 |
| Manufacturer Part # | S-900 |
| Interior Finish | Plastic |
| Width (side - side) | 40" - 49" Wide |
| Style | Top Hinged Front Door(s) |
| Exterior Finish | Stainless Steel & Galvanized Steel Exterior |
| Height | 42.17" |
| Width | 48" |
| Depth | 32.25" |
| Weight | 249 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
ITV Ice Makers, S-900, Ice Storage Bin, 48" W, 858 lbs. storage capacity, slope front bin, 304 stainless steel construction front & side, galvanized back & bottom, 6" adjustable legs (not included on dimensions), NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
