FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
ITV Ice Makers SPIKA MS 500 RW SPIKA Ice Maker Remote Half Or Full Classic American Ice Cube-style
| Manufacturer | ITV Ice Makers |
|---|---|
| Model Number | SPIKA MS 500 RW |
| Manufacturer Part # | SPIKA MS 500 RW |
| Production per 24 hr | 301 - 400 Lb = 137 - 182 Kg |
| Width (side - side) | 30 - 39" Wide |
| Condenser Type | Specify |
| Refrigeration | Remote (refrigeration Not Included) |
| Ice Type | Full Size / Dice Cubes |
| Height | 19.7" |
| Width | 30" |
| Depth | 24.4" |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
ITV Ice Makers, SPIKA MS 500 RW, SPIKA Ice Maker, remote, half or full Classic American ice cube-style, 30" W, 397 lb. production/24 hr, 30" wide, dual switch, 304 stainless steel construction, vertical plate evaporator, cETLus, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
