FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
ITV Ice Makers SPIKA MS 700W SPIKA Ice Maker Self-contained Half Or Full Classic American Ice Cube-style
| Manufacturer | ITV Ice Makers |
|---|---|
| Model Number | SPIKA MS 700W |
| Manufacturer Part # | SPIKA MS 700W |
| Condenser Type | Specify |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Width (side - side) | 20 - 29" Wide |
| Ice Type | Full Size / Dice Cubes |
| Production per 24 hr | 601 - 700 Lb = 273 - 317 Kg |
| Height | 26" |
| Width | 22" |
| Depth | 24" |
| Weight | 176.3 lbs |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
ITV Ice Makers, SPIKA MS 700W, SPIKA Ice Maker, self-contained, half or full Classic American ice cube-style, 661.3 lb. production/24 hr, 22" wide, dual switch, 304 stainless steel construction, vertical plate evaporator, cETLus, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
