FREE Delivery to:
This item cannot be returned.
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Perlick HC24FS-BS-STK (QuickShip) Undercounter Glass Chiller 23-7/8"W X 24"D Self-contained Refrigeration
| Manufacturer | Perlick |
|---|---|
| Model Number | HC24FS-BS-STK |
| Manufacturer Part # | HC24FS-BS-STK |
| Access Type | Doors |
| Size | 1 Section |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Width | 24" - 32" |
| Doors | Solid Door(s) |
| Exterior Finish | Galvanized & Stainless Steel Exterior |
| Height | 34" |
| Width | 23.88" |
| Depth | 24" |
| Weight | 195 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Perlick Corporation, HC24FS-BS-STK, (QuickShip) Undercounter Glass Chiller, 23-7/8"W x 24"D, self-contained refrigeration, -10°F to 10°F temperature range, (5.3) cu. ft. interior volume, (1) solid black vinyl door hinged left with lock, digital thermostat & control, LED interior lighting, (2) black vinyl-coated full extension shelves (adjustable) & (1) black-vinyl coated floor rack, front vented, self-evaporating condensate pan, automatic defrost cycle, galvanized back & base, stainless steel top, sides, & interior, R600a, 115v/60/1-ph, 2.4 amps, NEMA 5-15P, NSF, cULus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.


