- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Perlick HC48RW4_SSSDC C-Series Dual Zone Refrigerator Undercounter Two-section
| Manufacturer | Perlick |
|---|---|
| Model Number | HC48RW4_SSSDC |
| Manufacturer Part # | HC48RW4_SSSDC |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Width | 36"W (and Up) |
| Exterior Finish | Stainless Steel Top & Sides |
| Height | 34.38" |
| Width | 47.88" |
| Depth | 24" |
| Weight | 355 lbs |
| cULus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Perlick Corporation, HC48RW4_SSSDC, C-Series Dual Zone Refrigerator, undercounter, two-section, 47-7/8"W x 24"D, self-contained refrigeration, standard refrigerator (34° to 42°F) & wine refrigerator (40° to 68°F), (11.1) cu.ft. interior capacity, digital thermostat, (2) black-vinyl coated full extension shelves (adjustable) & (1) black-vinyl coated floor rack in first compartment, (6) full extension wine shelves (adjustable) in second compartment, (2) hinged doors, front vented, self-evaporating condensate pan, includes Crisp White™ & Cool Blue™ LED lighting, galvanized back & base, stainless steel interior, stainless steel top, sides, & grille, R600a, 115v/60/1-ph, 1.6 amps, NEMA 5-15P, cULus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
