FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Scotsman HID525WB-1 Meridian™ Ice & Water Dispenser Push-button Dispensing H2 Nugget Ice
| Manufacturer | Scotsman |
|---|---|
| Model Number | HID525WB-1 |
| Manufacturer Part # | HID525WB-1 |
| Cooling | Water-cooled |
| Style | Counter |
| Production per 24 hr | 401 - 500 Lb = 183 - 227 Kg |
| Type | Ice & Water Combination Machine |
| Height | 35" |
| Width | 21.25" |
| Depth | 24.38" |
| Weight | 208 lbs |
| cULus | Yes |
| AHRI | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Scotsman, HID525WB-1, Meridian™ Ice & Water Dispenser, push-button dispensing, H2 Nugget Ice, water-cooled, production capacity up to 500 lb/24 hours at 70°/50° (400 lb AHRI certified at 90°/70°), 25 lb bin storage capacity, sealed maintenance-free bearings, removable bin, SmoothStream™ water dispensing, removable spouts and sink, enlarged 0.8" sink drain, recessed utility chase, stainless steel evaporator and auger, enlarged 11" dispensing area, USB software upgrade port, unit specific QR code, stainless steel exterior, AgION™ antimicrobial protection, R-404a refrigerant, includes 7.5’ power cord with NEMA 5-15P plug, 115V/60/1-ph, 9.0 amps, cULus, engineered and assembled in USA
Certifications
AHRI
The item has been tested by the Air Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) and has been found to meet or exceed manufacturer claims.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

