Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Spring USA SM-181C MAX Induction® Cook & Hold Range Countertop Single
| Manufacturer | Spring USA |
|---|---|
| Model Number | SM-181C |
| Manufacturer Part # | SM-181C |
| Wattage per Burner | 300 - 1800 Watts |
| Number of Burners | 1 Burner |
| Height | 3.1" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16" |
| Weight | 13 lbs |
| cETL | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| FCC | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Spring USA, SM-181C, MAX Induction® Cook & Hold Range, countertop, single, 12-1/2"W x 16"D x 3-1/8"H, low profile, SmartScan® technology with over/under voltage protection, pan size & type recognition, integrated oversized pan support, large LED power/temp display, tempered black smoked glass faceplate, 5mm tempered glass top, silicone rubber protective top seal, non-skid/non-scratch base & footing, removable mesh air filter, solid state controls, power on/off knob & power on/pan-present indicator lights, 2-function: cook or temp mode, knob-set thermostat control, lighted temperature indicator, power level: 1-20 in "cook" mode, temperature range: 110° - 400° F (43° - 204° C) in "temp mode", satin stainless steel body, 110-120v/60/1-ph, 1800 watt, 15 amps, NEMA 5-15P, ETL, UL-STD 197, FCC, cETL, ETL-Sanitation to NSF-4 (Stock Item)
Certifications
cETL
This product is certified by Intertek with a cETL mark, indicating compliance with applicable safety standards for use in Canada.
FCC
The item has been evaluated by the Federal Communications Commission and has been found to meet or exceed expectations. Items such as microwave ovens or induction cooking ranges may not interfere with international communications.
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
