FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
True Refrigeration TPP-AT-60D-2-HC~SPEC3 SPEC SERIES® Pizza Prep
| Manufacturer | True Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | TPP-AT-60D-2-HC~SPEC3 |
| Manufacturer Part # | TPP-AT-60D-2-HC~SPEC3 |
| Width (side - side) | 49" - 60" Wide |
| Sections | 2 Section |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front, Sides & Back |
| Work Surface Finish | Poly Cutting Board |
| No of Drawers | 2 Drawers |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Access Type | Drawers |
| Height | 38.88" |
| Width | 60.25" |
| Depth | 33.63" |
| Weight | 445 lbs |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
True Mfg. - General Foodservice, TPP-AT-60D-2-HC~SPEC3, SPEC SERIES® Pizza Prep, SPEC Package 3 includes: stainless steel cover, 33 - 41°F pan rail, 19-1/2"D cutting board, (1) full doors with locks, (2) drawers with locks, accommodates (2) 12" x 20" x 8"D pans (NOT included), (2) PVC coated adjustable wire shelves, includes: (8) 1/3 size clear polycarbonate insert pans (top), stainless steel front, sides & back, stainless steel liner & stainless steel floor with coved corners, front breathing, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 3.9 amps, NEMA 5-15P, UL EPH Classified, cULus, CE, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
