FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Winco EIDS-34 Spectrum™ Commercial Induction Cooker Electric Ceramic Glass Surface
| Manufacturer | Winco |
|---|---|
| Model Number | EIDS-34 |
| Manufacturer Part # | EIDS-34 |
| Watts per burner | 3400 Watts |
| Style | Pan |
| Finish | Stainless Steel |
| Controls | Digital Controls |
| Burners | (1) Burner |
| Type | Drop-in |
| Height | 3.87" |
| Width | 12.63" |
| Depth | 13.44" |
| Weight | 13.85 lbs |
| UPC | 842169143521 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winco, EIDS-34, Spectrum™ Commercial Induction Cooker, electric, ceramic glass surface, digital controls, up to 150 minute timer, auto shut-off, steel body, black powder coat, 240v/60/1-ph, 15 amp, 3.4 kW, NEMA 6-20P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
