FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Wolf WX36-6BN-QS-COMMANDER (Quick Ship) WX Series Restaurant Range Natural Gas
| Manufacturer | Wolf |
|---|---|
| Model Number | WX36-6BN-QS-COMMANDER |
| Manufacturer Part # | WX36-6BN-QS-COMMANDER |
| Top | (6) Open Burners |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Base | (1) Standard Oven |
| Height | 60.38" |
| Width | 36" |
| Depth | 32.63" |
| Weight | 456 lbs |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Wolf, WX36-6BN-QS-COMMANDER, (Quick Ship) WX Series Restaurant Range, natural gas, 36", (6) 28,000 BTU burners with lift-off burner heads, standard oven, stainless steel front, sides, backriser & lift-off high shelf, 6" adjustable legs, 198,000 BTU, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).

