- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Manitowoc URF0140A NEO® Undercounter Ice Maker Cube-style Air-cooled
| Manufacturer | Manitowoc |
|---|---|
| Model Number | URF0140A |
| Manufacturer Part # | URF0140A |
| Production per 24 hr | 101 - 200 Lb = 46 - 90 Kg |
| Cube Type | Full Size/dice |
| Finish | Stainless Steel |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Height | 38.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 28.5" |
| Weight | 153 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| AHRI | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Manitowoc, URF0140A, NEO® Undercounter Ice Maker, cube-style, air-cooled, self contained, 26"W x 28"D x 38-1/2"H, production capacity up to 127 lb/24 hours at 70°/50° (95 lb AHRI certified at 90°/70°), 90 lbs ice 90 lb ice storage capacity, electronic controls, full bin and service indicators, production delay of (4,12, or 24 hours), Alpha-San anti-microbial protection, forward sliding storage bin for access to refrigeration components, sealed foodzone with removable water trough, distribution tube and damper door, regular size cubes, 6" adjustable legs with flanged feet (painted gray), 0.42 HP, NSF, cULus
Certifications
AHRI
The item has been tested by the Air Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) and has been found to meet or exceed manufacturer claims.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
